Zarobki opiekunki w Niemczech

Od pewnego czasu liczba opiekunów zatrudnionych za naszą zachodnią granicą wzrasta. Prym wiodą tutaj zwłaszcza Polki i Polacy, których niemieccy pracodawcy cenią i szanują. Nierzadko jednak decyzja o podjęciu pracy w opiece w Niemczech jest trudna. Kandydaci mierzą się z pytaniami i wątpliwościami – a to zupełnie normalne. Zastanawiają się, jak wyglądają warunki pracy i życie za granicą, a przede wszystkim, ile mogą zarobić na tym stanowisku. Chcesz wiedzieć, jakie wynagrodzenie otrzymuje opiekunka w Niemczech? Przeczytaj ten tekst.

Co sprawia, że pracownik niemieckiej opieki zarabia więcej?

W branży najczęściej pracują osoby, które są w jakiś sposób związane z branżą medyczną. Mogą to być pielęgniarze, ratownicy medyczni, sanitariusze, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci. Nie trzeba mieć jednak wykształcenia kierunkowego, aby pracować w opiece. Równie często opiekunami zostają ci, którzy wcześniej nie mieli styczności z zawodami medycznymi ani opieką seniora. Jedynym warunkiem jest chęć pomocy innym oraz znajomość języka niemieckiego lub gotowość do jego nauki. Jeżeli dodatkowo zajmowałaś się już bliskim seniorem albo osobą przewlekle chorą, punkt dla Ciebie. Tego typu opieka również liczy się jako doświadczenie w branży. A każde kolejne doświadczenie pozwala otrzymywać atrakcyjniejsze zlecenia i lepsze wynagrodzenie.

Za co opiekunka pracująca w Niemczech może dostać więcej pieniędzy? Głównie za lepszą znajomość języka niemieckiego. Jeżeli dany kandydat mówi biegle w tym języku, może zarobić więcej, niż inny kandydat z podstawowymi umiejętnościami językowymi. Mimo że na przykład wykonują ten sam zakres prac albo wręcz pracują przy jednej osobie. Z jakiego powodu? Wbrew pozorom, głównym obowiązkiem opiekunki w Niemczech nie jest wykonywanie czynności domowych i opiekuńczych. Podstawą jest komunikacja z podopiecznym, rozmowa i dotrzymywanie towarzystwa. To nie tylko poprawia humor seniorowi, ale też tworzy więź i podnosi jakość pracy. Opiekunka może też liczyć na wyższe wynagrodzenie, gdy weźmie na siebie trudniejszą sztelę lub zlecenie do dwojga podopiecznych. Zakres obowiązków również ma tutaj znaczenie.

Wynagrodzenie opiekunki w Niemczech w 2023 roku

Niejedna opiekunka zadaje sobie pytania: ile tak naprawdę zarobię w tym roku na szteli? Otóż to zależy od wielu czynników, między innymi od agencji, z którą nawiążesz współpracę. Te dostępne na SenioPort oferują od 1600 do 2000 euro netto miesięcznie, a w wielu przypadkach nawet więcej. Pod uwagę trzeba wziąć lokalizację, trudność zlecenia, możliwości rodziny seniora i wiele innych. Jedno jest pewne: pracując z dobrą agencją, masz gwarancję legalności zlecenia. A w dzisiejszych czasach jest to bezcenne.

Zdarza się też, że firmy proponują swoim pracownikom premie finansowe, na przykład za pracę w święta czy w wakacje. Duże zainteresowanie budzą także bonusy za polecenie firmie nowej opiekunki albo rodziny. Opiekunka może więc dodatkowo zarobić nawet kilkaset euro.

Agencja opieki bierze na siebie niektóre koszty

W renomowanych agencjach opiekunka nie musi martwić się o formalności i opłaty. Pracodawca opłaca bowiem za nią koszty podróży do Niemiec i z powrotem. Często też organizuje busa, by pracownicy mogli bezpiecznie dojechać na miejsce zlecenia. Agencja zapewnia też bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego. Oprócz tego ponosi dodatkowe koszty związane chociażby z wypłacaniem premii dla opiekunek w Niemczech.

Wiesz już, co możesz zrobić, żeby zarabiać więcej, pracując jako opiekunka w Niemczech. Orientujesz się, jak agencje i niemieccy pracodawcy ustalają zarobki pracowników. Jesteś też świadoma, że dwie opiekunki o różnym stopniu znajomości języka niemieckiego mogą dostawać różne wynagrodzenie. Jego wysokość jest ustalana przez rodzinę podopiecznego. Na końcu warto przypomnieć, że trudniejsze zlecenia również są lepiej opłacane. Mając tę wiedzę, śmiało możesz ruszać na poszukiwania ofert pracy w niemieckiej opiece.

Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

v

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + pięć =