Jakie stelaże podtynkowe warto wybrać?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do którego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka moda – czytaj dalej a także dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej ubikacji!
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji schowanej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne, odpowiednio odporne, a także – podnoszące elegancję a także praktyczność łazienki. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego klimatu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, by móc cieszyć się taką właśnie łazienką, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort i przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej wyszukany stelaż (krótki, szeroki, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, iż w większości przypadków większy wydatek zakupowy kompensowany jest ostatecznym stylem oraz funkcjonalnością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po przygotowaniu zabudowy, może przynieść nam wielu problemów. Wybór konkretnej wielkości zabudowy stelaża stanowi o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niewielkiej zabudowie stelaża włącznik będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje słabości a także korzyści, co świadczy o potrzebie dostosowania go do własnych preferencji.

Systemy podtynkowe pozwalają na zamaskowanie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym też spłukujących. Widoczne pozostają jedynie klawisze spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie wersjach.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Jednocześnie ich wykorzystanie w łazience jest wyjątkowo estetyczne oraz praktyczne. Umieszczenie podwieszanej miski WC lub bidetu zapewnia poczucie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem jedynie ceramika a także przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia zachowanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również podłogi w jej pobliżu. Dobierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do mocowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się przede wszystkim dużo prostszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, jaka jest wykonana ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można zainstalować także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej zaopatrzone są w specjalne wsporniki, które ułatwiają montaż. Należałoby podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także wykorzystać płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej odporności w zestawieniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć potrzebne w łazience półki lub możemy wykonać wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić i wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w małych toaletach.