Panele podłogowe – innowacje roku 2018!

Nowoczesny wygląd stawia na naturalność rezygnując kopie a także imitacje. Powracamy do korzeni oraz podstawowych półfabrykatów – między innymi do drewna. Drewno we pomieszczeniu to nie jedynie atrakcyjny fason, stąd tak ochoczo bierzemy drewniane podłogi, jakie są najlepszym fundamentem dobrze urządzonego pomieszczenia.
Drewniana podłoga może mieć wiele odsłon, a każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem robót, trzeba zobaczyć, czy posadzka jest równa. Jeśli nie, należy wykorzystać szpachlowej masy wyrównującej tak, aby powierzchnia była nieskazitelna. Zewnętrzna część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym albo półmatowym. Im znaczniej lśniąca płaszczyzna, tym lepsze odbicie oświetlenia i tym mocniejszy kolor. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w pomieszczeniach, które nie są bardzo mocno nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają wiele bardziej ekologicznie i są dedykowane do pomieszczeń bogatych w codzienne światło. W domowych mieszkaniach panele zapewniają klimatyczny wygląd. Jednakże decydując się na panele trzeba wybierać te o korzystnych właściwościach i parametrach. Wprawdzie panele dość mocno pociągają pył oraz kurz, to nie sprawiają większych kłopotów przy sprzątaniu. Panele należy sprzątać jedynie wilgotną szmatą, która nie pozostawia znacznej ilości wody. Producenci skutecznie zyskują coraz to lepsze rezultaty wytwarzając choćby panele podłogowe wodoodporne do kuchni. Reguła jest niesłychanie prosta – im wyższa klasa, tym atrakcyjniejszy artykuł. Natomiast właściwy dobór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie fundamentalne klasy – do użytku mieszkaniowego i do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 grup używalności. Znacząca jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej niewrażliwy na zniszczenia a także zdeformowania. Porządne gatunkowo panele rozpoczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (dostosowane są do mocowania na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają wytrzymałe zamki, które zapewniają stabilność połączeń w czasie używania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, ponieważ częstokroć jakość takich paneli pozostawia sporo do życzenia. Natomiast o trwałość na uderzenia informuje właściwe oznakowanie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie posadzek. Wciąż rozwijająca się oferta paneli, które coraz bardziej przypominają surowe drewno, umożliwiają również na wprowadzenie atrakcyjnych imitacji czy odwołań stylistycznych.
Aby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze użytkowe należy wykonać zmiany sposobu wykorzystywania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych fragmentów architektury dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem i akcesoriami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Aranżując lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, jaką funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet a także szczególnie skomplikowanych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dopasujemy do wszelkich zakątków, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do planowania oraz adaptacji, natomiast jest kilka wskazówek i stałych, których przestrzeganie bardzo uprości nam aranżację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy przygotować dokładną analizę poziomu technicznego domu, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrealizować i czy będzie nam się to dosłownie opłacało.