Oświetlenie łazienki – co musisz wiedzieć?

Oświetlenie łazienki to niesamowicie ważny element aranżacji tego wnętrza. Często, remontując ubikację nie żałujemy pieniędzy na jej urządzenie a cały rezultat możemy zaburzyć niewłaściwie dopasowanym oświetleniem.
Aktualnie na rynku można wybierać pośród olbrzymiej ilości różnego rodzaju lamp łazienkowych, które zostały zaprojektowane a także stworzone w bardzo oryginalnej stylistyce. Urokliwe kinkiety z wielką ilością korali i kryształków znakomicie sprawdzą się w toaletach urządzonych w stylu glamour, natomiast estetyczne plafony sufitowe będą doskonałym wyborem do pomieszczeń w stylu skandynawskim a także nowoczesnym. Ponadto ostatnio bardzo modny jest też styl przemysłowy, gdzie panuje metal, beton oraz odcienie szarości. Do takich łazienek warto pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą oraz zniszczoną, która doskonale dopełni całości ciekawej aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest wykorzystanie źródeł oświetlenia LED. Jest to bardziej skuteczne rozwiązanie, niż wykorzystanie standardowych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła światła są również niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia lub wilgotność. Dobór oświetlenia LED to dodatkowo ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, że toaleta jest także miejscem relaksu, w jakim chcemy się odprężyć po trudach dnia. Warto więc stworzyć w niej klimat służący relaksowi, a w tej sferze zalety oświetlenia są nieocenione. W sklepach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które rozlokowane w obudowie wanny, w podłodze bądź w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niesłychanie istotne oświetlenie winno być tak zaprojektowane, żeby zmniejszyć, a najlepiej wykluczyć, efekt oślepienia. Z wykorzystaniem standardowych źródeł światła jest to niesamowicie kłopotliwe. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się przy źródłach oświetlenia LED, szczególnie jeśli oprawy oświetleniowe posiadają zamontowane mleczne przesłony. Świetnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których wskaźnik olśnienia jest zdecydowanie najniższy. Odpowiednio dopasowane światło to gwarancja ciekawej aranżacji, natomiast przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć jeszcze na uwadze bezpieczeństwo.

Lampy łazienkowe występują w wielu różnych wariantach, kształtach oraz posiadają niesamowicie różne zastosowanie. Lampy nad lustro bądź kinkiety są względnie niezbyt dużej wielkości, zatem nie nadają się do oświetlenia całego pomieszczenia.
Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, że na oszczędzanie wody ma wpływ również głowica prysznicowa. Jeśli jest odpowiednio zaprojektowana, zwiększa oszczędność wody bez obniżania komfortu kąpieli. Również w pewnych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Gwarantują one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak także mocne – w postaci batów wodnych. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalistycznych otworach bądź wolnostojące. Różne detale baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy więc, czy równie długa gwarancja obejmuje także głowice czy przełączniki. Należałoby również upewnić się, gdzie dany towar został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie firmy, które nabywają kontenery towarów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – zastępują głowice na solidniejsze i wyprzedają, jako artykuł Polski. Niektóre z takich baterii wytrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej warstwa zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, iż poważni producenci na swoje produkty udzielają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne przeróżne odcienie – od podstawowego chromu bądź złota, poprzez eleganckie – czerń bądź biel, aż po innowacyjne – czerwone, niebieskie, a nawet zielone. Przy planowaniu pomieszczenia należy przewidzieć rozstawienie przyłączy wody pod dobrze wybrany przez nas model baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się zasadą: iż im więcej waży, tym lepiej. To oznacza im cięższa bateria, tym wytrzymalsza i szczelniejsza. Baterie o wyższej wadze mają większe ściany, dzięki czemu są mniej wrażliwe na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w obecnych czasach ubikację bez baterii. Aktualnie na rynku do kupienia jest taka różnorodność najróżniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien i kabin prysznicowych, że jedynym hamulcem może tutaj być tylko i wyłącznie budżet, który zamierzamy wyłożyć na baterie.