Oryginalne projekty na kominek w twoim salonie!

Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domków jednorodzinnych, a piec koza w starych mieszkaniach, to mieszkańcy bloków też mogą urządzić sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Wyposażając salon z kominkiem, powinniśmy porządnie się zastanowić nad stylem, w którym ma być urządzone pomieszczenie. Zazwyczaj decyduje o nim wygląd pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli bądź cegły bądź z produktów dedykowanych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie odpowiedni odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie decydującą ozdobą mieszkania, czy także będzie się w nie wtapiał. Należy również pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom kominek wolno zamontować także we wnętrzach klasycznych, jak i niekonwencjonalnych. Wielkie znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy oferują kominki umocowane do ściany, kominy dwustronne albo narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne zrealizowanie osłony kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy dobrać również praktyczną, lecz niesamowicie efektowną cegłę albo ładne kafle, które wprowadzą do naszego domku charakter wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w pomieszczeniu jest podkreślona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy czy kontrastującym również pod względem faktury, ale i także odcienia wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często lokalizuje się też przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką przeważnie ucieka najwięcej ciepła. Takie położenie kominka umożliwi zmniejszyć te straty. Dodatkowo takie podejście pozwoli postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub wypoczynku na świeżym powietrzu.

Naturalnie kominek kojarzy nam się z hałasem spalanego drewna. Drzewo także idealnie nadaje się do ogrzewania w kominku, pamiętajmy tylko, że musi być ono właściwie wyrezonowane (inaczej właśnie wysuszone).
Dobrze jednak pamiętać, iż powiązanie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej zastosować jeden z lżejszych odcieni drewna – ewentualnie zastosować ciemne drzewo, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy również pamiętać, że kominki opalane drzewem wymagają pomieszczenia na magazynowanie opału. Dodatkowo należy troszczyć się o ogień, a to wiąże się z koniecznością przynoszenia drewna. Najlepiej więc, by miejsce skupiania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, musimy mieć na uwadze, że jego wykończenie winno pasować ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design nowoczesny bądź klasyczny, kominek może być ważnym punktem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób postawimy telewizor oraz kominek blisko siebie, w pokoju zamiast sfery odpoczynku zapanuje artystyczny chaos. Architekci wnętrz doradzają postawienie kominka a także telewizora na przeciwstawnych sobie ścianach, tak aby wygląd salonu tworzył harmonijną całość. Bezpieczne i przyjemne w eksploatacji są także kominki elektryczne Analogicznie jak kominki ekologiczne nie potrzebują podawania opału czy odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstawania ognia.