Oczko wodne – najważniejsze zagadnienia!

Atrakcyjnie wykonane oczko wodne zachwycie twoich gości! Warto zadbać o szczegóły, bowiem to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być profesjonalistą, żeby osobiście zbudować oczko – czytaj dalej!
Zanim ruszymy z budową należy wyposażyć się we wszelkie niezbędne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym lub linką, dzięki którym dokładniej będzie można oszacować układ i wielkość zbiornika. Do wykonania wszelkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Rozważyć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Światło oczka wodnego można zrobić w formie lamp stojących montowanych na brzegu bądź jako światło dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Pewnym rozwiązaniem problemu może być rozwinięcie nad zbiornikiem sieci ochronnej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy również urządzić w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, wśród krzewów, które dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest jednocześnie dobre zabezpieczenie foli – dzięki temu ograniczamy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii ochraniających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego to nic trudnego! Do realizacji konieczne są podstawowe narzędzia, trochę chęci. Należałoby zapoznać się z naszym artykułem, by uniknąć kluczowych błędów.
Wielkość oczka winna być dopasowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po posesji. Jego wymiar należałoby dobrać tak, aby zbiornik akcentował tylko estetykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do uformowania wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe oraz przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście ograniczają dostęp oświetlenia do podłoża stawu, a tym samym zapobiegają rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można również zainstalować woreczki z kwaśnym torfem – one także ograniczają proces rozwoju glonów i sinic. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt prosty w formie, którego główną wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo brzegi oczka wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem wykorzystywania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób stworzyć wyłącznie niewielkie oczko, bo gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 150 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój i mikroklimat, bowiem nawilżają powietrze i daje orzeźwiającą świeżość w upalne letnie dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umiejscowione w strategicznym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, żeby staw zgrał się z zielenią ogrodu i pasował do całej kompozycji otoczenia. Trzeba podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kontury brzegów.