Inteligentny dom – co musisz wiedzieć?

Większość osób myśli o inteligentnym domu jedynie w kategorii dużego wydatku. Należy jednakże pamiętać, że dobrze ustawione jego funkcje potrafią wytworzyć dużą oszczędność względem roku, dzięki czemu inwestycja błyskawicznie się zwróci.
Dzięki funkcji przypisywania włączników do grup modułów oświetlenia, sterowanie oświetleniem w całym domku jest wiele wygodniejsze. Stawiając na dom z pełną automatyką będziesz mógł sterować zasłonami, markizami, oświetleniem, bramą garażową, lub wjazdową nie ruszając się z fotela. Zaletą z stosowania inteligentnego systemu jest możliwość dodania w dowolnej chwili nowego urządzenia. Dzięki indywidualnym ustawieniom, taki apartament dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas oraz pieniądze oraz śledzić to, co się w nim dzieje podczas naszej nieobecności. Czujemy się, zatem dzięki niemu bezpieczniej i wygodniej. Budząc się w środku nocy wychodzimy na hol. Nasz ruch dostrzega czujka alarmowa, natomiast system wie, iż początek ruchu nastąpił wewnątrz budynku i był poprzedzony odblokowaniem drzwi w sypialni. System wie również, że z powodu wieczornej pory, w domu jest ciemno i po to żeby nas nie oszołomić włączy oświetlenie jedynie na 30% mocy. Po wykryciu przez czujkę ruchu w przedpokoju na dole, ogrzewanie nadal pozostanie w trybie Noc, gdyż system jest zsynchronizowany z aktualnym harmonogramem dnia oraz wie, że budzik jest zaprogramowany na określoną godzinę. Wracając do sypialni wyłaczamy całe oświetlenie jednym klawiszem, a system alarmowy po upływie paru minut wraca do trybu czuwania. Ciężko odpowiedzieć wprost na pytanie, ile kosztuje taki bądź inny system, ponieważ (nie licząc projektu, który zawsze winien kosztować kilka tysięcy złotych, jednak kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne motywy, a więc i koszty składowe.

Nie ma chyba nic gorszego, aniżeli ostry dźwięk zegarka wyrywający Cię ze snu. Inteligentny dom obudzi cię w bardziej przyjemny sposób oraz dostarczy masę innych praktyczności, o których nie śniłeś!
Jeżeli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest dobry (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda oraz stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać naprawy jedynie zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wtedy za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie rozbić płytkę i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak wciąż będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przeanalizować.