Grzejniki łazienkowe retro – hit czy kicz?

Odpowiedni grzejnik powinien dawać ciepło, być ozdobą ubikacji oraz działać sprawnie przez wiele lat. Dlatego dobór stosownego kaloryfera jest tak istotny jeżeli chcemy aby nasza łazienka była komfortowa i funkcjonalna.
Przyjmując, że grzejniki są podobnej wielkości oraz są zrobione z tego samego surowca to grzejnikiem bardziej wydajnym będzie grzejnik płytowy. Kaloryfer taki tylko dogrzewa powietrze w ubikacji do temperatury, bowiem często wentylacja jest tak przygotowana, iż do łazienki napływa gorące powietrze z innych pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli w łazience są doprowadzone rury centralnego ogrzewania, dobierzmy grzejnik łazienkowy wodny, a jeszcze lepiej wodno elektryczny, który jest zaopatrzony w grzałkę umożliwiającą ogrzewanie łazienki a także suszenie ręczników, także poza okresem grzewczym. Dobierając grzejnik do łazienki należałoby przemyśleć, czy zamiast drabinki nie zakupić grzejnika dekoracyjnego. Grzejniki wodne mogą być zaopatrzone w ekran, który prócz funkcji ozdobnej, maskuje dodatkowo podłączenia do centralnego, i także wzmacnia powierzchnię emitującą ciepło. Sprawa ta jednak ulega zmianie w przypadku, jak na kratkę kaloryfera płytowego położymy mokry ręcznik. Tradycyjny grzejnik łazienkowy składa się z dwóch podłużnych kolektorów (wykonanych albo ze stali ewentualnie z aluminium), pomiędzy jakimi instalowane są płaskie bądź zaokrąglone rury. Kaloryfer błyskawicznie oddaje ciepło i podgrzewa a także suszy ręczniki, a ogrzewanie podłogowe daje komfortowe ciepło a także ułatwia utrzymać stałą temperaturę nawet w przestronniejszych łazienkach.

Wybór dobrego kaloryfera łazienkowego pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń na osuszanie ręczników a również ubrań przez cały rok oraz uatrakcyjnić wystrój toalety. Grzejniki ogrzewane ciepłą wodą pochodzącą z instalacji centralnego ogrzewania to bardzo ciekawy sposób żeby podgrzać toaletę.
Kaloryfer łazienkowy retro pasuje do większości łazienek, a jego niepowtarzalny szaro – retro styl nada pomieszczeniu unikatowego stylu. Możemy zdecydować się na taki typ, jaki będzie wydajny, a jednocześnie dobrze dopasowany stylistycznie do naszej toalety. Taki grzejnik jest bardzo potrzebny zwłaszcza jesienią a także wiosną, jeżeli jeszcze nie rozpoczęliśmy ogrzewania całego budynku bądź zaczynamy powoli rezygnować z uruchamiania pieca, a temperatura na zewnątrz ma tendencje do wahań. Coraz bardziej powszechne staje się ogrzewanie podłogowe, przy którym grzejnik poza funkcją grzejną jest czynnikiem funkcjonalnym a także estetycznym toalety. Decydując się na kaloryfer chromowany należy mieć świadomość, iż warstwa chromowa ogranicza oddawanie ciepła około 20%, w związku z czym należy wyszukać urządzenie o szerszych gabarytach. Większa powierzchnia toalety, usytuowanie jej w narożniku domku (dwie ściany zewnętrzne) lub na poddaszu użytkowym, a także spore okno w wnętrzu wymaga dodatkowo innego źródła ciepła. Modny i funkcjonalny kaloryfer jest w stanie błyskawicznie przekazać ciepło, ogrzać a także osuszyć ręczniki, a podłogówka zagwarantuje przyjemną i suchą podłogę i utrzyma stałą, komfortową temperaturę nawet w ogromnej łazience. Dobry grzejnik powinien dawać ciepło, być ozdobą toalety oraz działać bezusterkowo przez wiele lat. Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami to dobre rozwiązanie grzewcze do toalety. Z kolei grzejnik elektryczny może wytwarzać ciepło w toalecie przez cały rok, ale pechowo eksploatacja takiego urządzenia nie należy do tanich.