Jak ciekawie zaaranżować poddasze?

Niewątpliwie najciekawszym sposobem używania poddasza jest urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy i detale konstrukcyjne wydają się skutecznie ograniczać możliwość innego zagospodarowania.
Na poddaszu równie dobrze można zrobić dodatkowe sypialnie, łazienkę, lub tradycyjny schowek. Do wykonania orientacyjnego kosztorysu potrzebne będzie dokładne ustalenie kształtów całego mieszkania. Skosy są nieodłącznym składnikiem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Natomiast ich zagospodarowanie jest uciążliwe. To częste, lecz złe myślenie, szczególnie w przykładzie poddasza średniego czy stanowiącego jedno pomieszczenie. Pragnąc spożytkować ustronność a także przytulny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym projekcie warto zamówić wykonanie regałów na książki przystosowanych do skosów. Dzięki temu idealnie zagospodarujemy wszystkie zakamarki, a prywatna biblioteczka nabierze szczególnego charakteru. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy pamiętać o odpowiednim świetle, które nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem wielkich kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na destrukcyjne działanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach oraz suficie w konsekwencji, czego w pomieszczeniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach konstrukcji, które wymagają właściwej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niedostatecznie oświetlona, część natomiast wręcz odwrotnie. Biurko winno natomiast być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze oświetleniem dziennym. Dodatkowo, w takim projekcie, warto również wspominać konieczności doposażenia okien w rolety lub zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z ciepłym, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Aranżując pomieszczenia na poddaszu warto używać oryginalne materiały. Najłatwiej uczynić to, wykańczając podłogę drewnem. Jeśli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można pokusić się na panele podłogowe albo choćby imitację drewna. Barwa drewna szczególnie pozytywnie działa na nasze zmysły oraz sprawia, że wygląd pomieszczenia na poddaszu staje się przytulny.
Aby poddasze mogło zostać oddane do aranżacji na poddasze funkcjonalne należy przeprowadzić zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych punktów architektury dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem i dodatkami za pomocą pilota czy przełącznika naściennego. Aranżując lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich umieszczenie zależne jest od wysokości skosów. Wyższe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, którą role przyjmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści a także szczególnie wymagających do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu dopasujemy do wszystkich zakątków, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprostszych przestrzeni do aranżacji i adaptacji, jednak jest kilka wskazówek i stałych, jakich przestrzeganie znacznie uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy wykonać dogłębną analizę poziomu technicznego obiektu, a wówczas zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont zrobić a także czy będzie nam się to oczywiście opłacało.