Aranżacja poddasza – sprawdź jak uniknąć błędów!

Zdecydowanie najciekawszym sposobem użytkowania poddasza stanowi urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy a także szczegóły konstrukcyjne wydają się skutecznie blokować możliwość innego zagospodarowania.
Na poddaszu równie doskonale można zbudować dodatkowe sypialnie, łazienkę, czy tradycyjny schowek. Do wykonania wstępnego kosztorysu niezbędne będzie dokładne określenie rozmiarów całego mieszkania. Skosy są nieodłącznym elementem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Wprawdzie ich zagospodarowanie bywa trudne. To popularne, lecz błędne rozumowanie, szczególnie w przykładzie poddasza niewielkiego bądź stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc spożytkować ustronność a także kameralny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić zrealizowanie regałów na książki dopasowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie wykorzystamy wszelkie zakamarki, a rodzinna biblioteka nabierze unikatowego charakteru. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy pamiętać o dobrym świetle, jakie nie będzie męczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda osiadać będzie na ścianach i suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowy, które wymagają określonej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być niedostatecznie oświetlona, część natomiast wręcz przeciwnie. Biurko powinno jednak być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Ponadto, w takim projekcie, warto jeszcze pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z letnim, ostrym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, zwłaszcza te o niedużym metrażu, z całą pewnością wymagają stosownego projektu oraz nietypowych rozwiązań. Nie można sobie natomiast pozwolić na niekorzystne spożytkowanie powierzchni, jaka już ze względu na skosy potrafi powodować pewne utrudnienia.
Żeby poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze użytkowe należy wykonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych elementów budowy dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, którą role przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i niezwykle wymagających do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że powierzchnia pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu dopasujemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy powszechnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do planowania oraz adaptacji, jednak jest kilka wytycznych i stałych, jakich przestrzeganie bardzo pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy przeprowadzić gruntowną analizę stanu technicznego budynku, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont przygotować oraz czy będzie nam się to faktycznie opłacało.