Aranżacja balkonu – luksus i komfort w jednym!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne surowce, warto zakupić drewniane osłony na doniczki albo wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, a w dodatku jest niezwykle ciekawym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na niewielkie balkony najlepiej wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Dobrym wyjściem są także stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają dobrze i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto też wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki bądź doniczki z kwiatkami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony wokół barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić tworzą magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym zaś można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Szczególnie powszechnym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z klimatów PRL. Obecnie powracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – niewielka przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, jaki niczym się nie wyróżnia, sprawdź ten wpis i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest dobry (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich estetyka oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo popularną i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie potrzebuje gruntownej wymiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać naprawy tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wtedy za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie stłuc płytkę i wyjąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej zatrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się ładną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, ale ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało lub purpurowo, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.